قرن ما شاعر اگر داشت

من که نباید به قدرت شما بی‌احترامی بکنم. باید بکنم؟ پس خودتان قوه‌ی تخیلتان که به طور حتم قوی هست فعال کنید و نخواهید از من که همه چیز را برایتان با تمام جزئیات شرح دهم. این یکی از راه‌های دریافت پیام‌های طنز است. یعنی نخواهید که نویسنده همه‌ی مطلب را با ریز جزئیات برایتان شرح دهد. اصلاً من شاید دفعه‌ی بعد یک متن خالی بگذارم. شما باید ظرفیت‌های طنز آن را شناسایی کنید و به آن بخندید و یا حتی گریه کنید و یا لخت بشوید و سینه بزنید. یعنی ببینید چه حرف‌هایی امکان دارد پشت آن باشد و آن‌ها را استخراج کنید. در مورد طنز پایین هم همین‌طور است. مثلاً وقتی می‌گویم الهام، شما خودتان می‌توانید تصور کنید که الهام برای چه کسی این شعر را می‌خواند یا این‌که چه کسی برای الهام این شعر را خوانده و یا اینکه خواننده در زمان قرائت اشعار با چه لباسی بوده. دیگر لازم نیست من بگویم الهام را با یک شلوار بگی گشاد و آویزان تصور کنید که تی-شرت گشادی پوشیده و کلاه کج گذاشته و دارد دستانش را مثل رپرها تکان می‌دهد. خودتان تصور کنید دیگر:
الهام: فاطی فاطی فاطی فاطی. از دستت کردم قر و قاطی.

احمدی‌نژاد: باور کن صدامو باور کن. که تشنه نوازشم.

اوباما: سیاه نرمه نرمه. سیاه توبه توبه.

مشایی: دخترم دلخوشی بابا همیشه، به گل افشونی لبخند تو بوده.

رضایی: گفته بودم عاشقم، خب حرفمو پس می‌گیرم.فیروز آبادی: سنگو زدم به شیشه، دوست دارم همیشه. توپولی ریزه میزه، این‌قده بلا نمی‌شه.

کدخدایی (سخنگوی شورای نگهبان): آقا اجازه جواب می‌دم، زود، تند، سریع جواب می‌دم. ده و نه و هشت و هفت و شیش، با پنج تا می‌شه یازده تا.

مرتضوی: باز می‌خوام به عشقتو بشینم و گیتار بزنم من، حالا می‌خوام بدخواهاتو جلوی چشات دار بزنم من.

محصولی: آخه واست چی کم گذاشتم؟ فقط پرادو دو در نداشتم.

گروه سرود خبرگان: سال سکوت، سال فرار. سال گریز و انتظار. قبیله یعنی یه نفر، همخونی معنا نداره. همبستگی خوابیه که، تعبیر فردا نداره.

میرحسین موسوی: آهای مردم دنیا، آهای مردم دنیا. گله دارم، گله دارم. من از عالم و آدم. شما که حرمت عشق رو شکستید، کمر به کشتن عاطفه بستید.
زهرا رهنورد: اگه دستام خالی باشه، وقتی باشم عاشق تو، غیر دل چیزی ندارم، که بدونم لایق تو.

پانوشت: یک طرحی ارائه کرده‌ام برای جلوگیری از نشر اکاذیب در روزنامه‌ها که می‌توانید در صورت داشتن هیتلر شکن از اینجا قرائت بفرمائید.

115 دیدگاه در “قرن ما شاعر اگر داشت”

 1. سید علی بنی جمالی خیلی عالی همه کامنتها/میثم خان من فکر می کنم بهتره آب بریزیم روشون:))اینجوری اغتشاششم بیشترهمثلا به بهانه اینکه خیلی گرمه هوا و داریم خودمونو باد می زنیم و بطری های کوچیک آب دستمونه …فقط حواسمون باشه که روی روزنامه های اصلاح طلب نریزهدر ضمن حجمش باید زیاد باشه که تا روزنامه تهی آب رسوخ کنه.:))نظر شما چیه جناب منتقد؟ما منتظر جملات قصار شما هستیم

 2. ای وااااااای شما هم ستون پنجمی از آب دراومدی کهخودتون گفتین عواقب افتادن در دامان اجنبی همین فراموش کردن زبان مادری هستش!!

 3. اول : شما که آدم معتقدی هستی پیش خودت نگفتی که چرا این عده که دغدغه دین ندارن دور کاندیدای مورد علاقه شما جمع شدن؟واقع بین باش برادردوما : برای این سبز شدید که انقلاب رو به اجنبی بسپرید. زهی خیال باطل . ما بر پیمانمان با امام و رهبری ایستاده ایم و انقلاب را به نا اهل نمی سپاریمصدا و سیما اشتباه کرد که رواج فحشا کرد. ما به صدا و سیما هم انتقاد داریم و بهشون هم اعلام کردیم که چرا جلوی سخنان تفرقه انگیز کاندیداهای به اصطلاح اصلاح طلب رو نگرفت.سوما :اونا کتک خوردن یا بسیجی های مظلوم و بی دفاع؟ خدایا تو شاهد باش که با بسیج چه می کنند.اسلحه های اهدایی آمریکا و انگلیس هم مبارکتان باشد تا بیشتر از ما بکشید.بسیج با این خون ها بیدارتر می شود.چهارما : در این مورد سخنان رهبری فصل الخطاب هستش .خونی که در رگ ماست هدیه به رهبر ماستشما همه جوانان معصومی هستید که فریب خوردید.برای بازگشتتان به دامان اسلام دعا می کنم.

 4. مردم خطاب به احمدی نژاد:با تشکر از شما می خوام بگممحض این دلی که در به در شدهما رو از یاد ببرین که واسه ماعشقتون مایه دردسر شدهبا تشکر از شما می خوام بگمسایه تون زیاد شده از سر ماکه دیگه بیشتر از این جا ندارهواسه این شراب غم ساغر مابا تشکر از شما می خوام بگماگه می شه ما رو تنها بذارینتوی حال خودمون جا بذارینبی خیال یه بارم که شدهمحض ما رو دلتون پا بذارینحال ما از این که بدتر نمی شهچشم ما بیشتر از این تر نمی شهدل آزرده ما بعد شما دیگه هیچ عشقی رو از بر نمی شهبا تشکر از شما می خوام بگمدل دیگه به عشقتون راه نمی دهاز شما درسی گرفتیم که دیگه عاشقی به عمر ما پا نمی دهبا تشکر از آقای احمدی نژاد گل

 5. اگر ادب در نظرات رعایت نشود و چه به نظر دهنده ها و چه به شخصیت های حقیقی – هر کس که می خواهد باشد – بی حرمتی شود؛ به ناچار نظر شما حذف خواهد شد.

 6. رو به منتقد :اولا که رئیس جمهور عزیز تر از جونتون باید بیاد شما رو بزاره جای متکی , حیفه شما داری حروم می شی :))ثانیا که روابط تنگاتنگی بین شما و کبک دیده می شهثالثا که ما که نزدیم اما اگر کتک خوردینم حقتونه

 7. احمدی نژاد به هرکی شما بگین :یه آدم کینه ایم سر به سرم نزاریدروزای باخته من و به خاطرم نیارینتیر خلاص رو بزنید به این دل دیوونهبخوام نخوام دل منه که مفتشم گروونهجفت ۶ آوردی تو رفیق اونم خرابمون کردبا وعده های بیخودیش خونه خرابمون کردقایقمون به گل نشست اما هنوز نمردیماین کار دشمنا نبود چوب رفیق و خوردیمدنیا یک روز مال من بود حالا صاحب هیچمبس که غد و یه دندم سر پیچم نمیپیچم

 8. یک آهنگ بود فقطاگر میثم تشخیص داد که اهانت بوده و بی ادبیبنده هم از روی هاردم پاکش میکنماز همه بجز منتقد عذر خواهی میکنم D:

 9. شما مثل همه بسیجی های دیگه توی جو دیگه ای هستی؟! اولا این جماعت معترض مردم این ملت هستند و نه اجنبی! …از هر قشری که فکر بکنی … و همونقدر که تو از این مملکت سهم داری اونا هم دارن … اینو بفهم … اگه دور کاندیدای مورد نظر ما به نظر تو بی دین هست با دینشم هست، پسر همت و باکری و غیره هم هست … مثل اینکه قبل انتخابات ندیدی چه به قول خودت بی دین هایی از احمدی نژاد طرفداری کردند … دوما شما درک درستی از جمهوری اسلامی نداری، اگه همون قانون اساسی رو بخونی می بینی که مشروعیت رهبر جمهوری اسلامی از قانون اساسی و مردمی هست که رای دادن!سوما این آدما اگر دغدغه دین هم نداشته باشند، دغدغه ایران را داشتند.چهارما ما برای این سبز نشدیم. من جای شما صحبت نکردم تو هم جای فکر و اندیشه و نیت ما صحبت نکن.خامسا بسیجیا اگه کتک خوردن چون کتک زدن! و بدم زدن! مردم رو از خودشون متنفر کردن! تعدادیشون کتک خوردن ولی هیچ کدوم زخمی آن چنان و یا کشته نشدن! اگه فیلما رو بری ببینی خیلی واضحه که کی داری کیرو میزنه!!!من که تو همه تظاهرات بودم دست مردم اسلحه ای ندیدم، به قول دوستمون شما اگه جای مغازشو بلدی به ما هم بگو!بالاتر از رهبرت، به خون جوونایی که رو زمین ریخته میشه نگاه کن و انصاف کن اینها با اخلاق مهدی (عج) جور در میاد.آقای مومن، هر چقدر هم از نظر تو مردم اشتباه بکنند حق زدن و کشتنشون ندارین … خدا هر روز و هر لحظه امتحان می کنه، امروز داره با قدرتی که بهت داده امتحانت می کنه … فردا روز دیگری است!!

 10. این پیشنهاد روزنامه برعکس کردن رو تو داده بودی؟من تو گوگل ریدرم خونده بودمشولی سندرش رو نمی نویسه اونجابعد از خوندنش داشتم فکر می‌کردم خوبه لاقل نویسنده‌ش به این فکر کرده که پاره کردن روزنامه غیرفرهنگیه. آخه جدیداً آدم یه پیشنهادایی می‌شنوه در عین تأسف خنده‌ش می‌گیره. مثلا میگن کارگرای چینی رو روشون رنگ بپاشین! دیگه با موبایل حرف نزنین تا مخابرات ورشکست شه!

 11. الهام ؛ اگه مهره ی مار نداشتی،چشای سیا نداشتی،نگاه بلا نداشتی،تو دلا که جا نداشتی…تو دلا که جا نداشتیفیروزآبادی؛ نه ماه بعد ، بچه بغل ، حداقل دو قلو …؛ یه دختر خوشگل و یه آقا پسر کوپولوحسین

 12. اول بگم میثم جان از این دو شعر خیلی خوشم اومد:گروه سرود خبرگان: سال سکوت، سال فرار. سال گریز و انتظار. قبیله یعنی یه نفر، همخونی معنا نداره. همبستگی خوابیه که، تعبیر فردا نداره.میرحسین موسوی: آهای مردم دنیا، آهای مردم دنیا. گله دارم، گله دارم. من از عالم و آدم. شما که حرمت عشق رو شکستید، کمر به کشتن عاطفه بستید..بعد اینکه :دکتر سروش:یاور از ره رسیده با من از ایران بگو از فلات غوطه در خون بسیاران بگوخوش چهره:کم زده بودی چسبشو ور اومدمحصولی: برات می خرم طلا ملاسید حسن خمینی:ای که بی تو خودمو تک و تنها می بینمحسین شریعتمداری:ملت عاشق که خط و ربط ندارد، ملت تو ما شدیم آقای والا:دییک اعترافی: وقتی سرتو کردن توی جوب بیوگرافیت رو همون توی آب بنویس، وقتی که دستتو پیچوند از پشت رو سطح خارجی حباب بنویسیک بسیجی: زندگیتو/عاشقیتو/باتو/هواتو/خیلی از این حرفای خوب دارم باهاتو/دنیای من تویی/تموم لحظه ها تو/ حتی قشنگه گریه!اما باتو(اشاره به نماز جمعه بعد انتخابات)

 13. به منتقد::حاج آقا مسئلتن!احیانا یه استغفراله آخر هر کامنت یادتون نره ثواب دارهبعدش یه سوال…شما اصولا بعداز مراوده و گفتگو و رفت و آمد در بلاگ ایادی استکبار ….:-" غسل میفرمایید؟:-"….مودب باش…از لحاظ مراوده با کافر فرمودم!:-"یا حق برادر با خواهر!!به چنگیز سلام برسون!

 14. خداییش این منتقد یکی از جاذبه های توریستی وبلاگ شماست. من هر وقت میام این جا اول میرم سراغ فرمایشات گهربار ایشون، بعد پست جدیدتو میخونم.

 15. هاشمی سبز رفسنجانی به یار قدیمی::تو لیاقت منو ، عشق منو ، قلب منوتو صداقت منو ، اشک منو ، آه منوتو نداشتی نه نداشتی نه نداشتی نگوووو نه ه ه خودتو کوچیک نکن ، فقط برو فقط برونمیخوام ببینمت(میرم مشهد) اااااز جلوی چشام برو…D:

 16. دوستان عزیز شما چرا فقط جبهه می گیرید .من همه شماها رو دوست دارم.خیلی از شماها جای بچه های من هستید.فریب این جماعت عوام فریب رو نخورید.دنیا و آخرتتون رو خراب نکنید.دشمنان اسلام و انقلاب می خوان شما رو از راه راست منحرف کنند.به راستی از کجا به کجا؟

 17. منتقد عزیز؛ضمن اینکه از حضورت در این وبلاگ استقبال می کنم و به دغدغه هات کاملاً احترام می گذارم، از این بابت ازت تشکر می کنم که مثل پست های قبل راه تمسخر را پیش نگرفتی یا از موضع بالا حرف نزدی. هر چند هنوز فرهنگ لغاتت خیلی شبیه رئیس دولت کودتا است، ولی به نظرم یک تغییراتی در گفتارت مشهود است.از طرفی دوستان هم با عوض شدن لحن شما، لحنشان تغییر پیدا کرده. ادامه ی بهبود این فضا مستلزم همکاری همه است. در سایه آرامش و منطق بهتر و مفیدتر می شود بحث کرد.

 18. جاهل اول به دکتر ا.ن:رایایی که چن وقت پیشا خریدی و زیر پاتهقاتق نون نیس بابا جون بلای جون جیباتهنه امریکا می برتت نه توی استانا جاتهیه طوق سگ کِش از لجن تو گردن فامیلاته این آش کشک خالته بخوری پاته نخوری پاتهجاهل دوم به ضرغامی:این جام جم که صفحه اش پر لک و پیس و برفکسکه مثل یخچال می مونه سرد و سفید و خنکسوقتی ام برنامه دارس همش دروغ و بلفس یه ماهه هم که تختسو وتحریمه و تو زاویساینجوری بهتره بگم دهن دروغگو سرویسسخیال نکن که بعد از این کرسی مجلس جا پاتساین آش کشک خالتس بخوری پاتس نخوری پاتس این شعر ادامه داره سر وقت میام تکمیلش می کنم

 19. به منتقد:اخر:راستش رو بخوای از جمهوری اسلامی به حکومت اسلامی..اونم نه یواش یواش..بینهایت مستقیم و دربست(البته به خیال شما) فعلا که سرعت گیرهایی ایجاد کردیم بس بلند و عریض ..طوریکه جلوبندیتون رو آورده پاییندوم اینکه این واقعا واسه من سواله…این تعداد از هموطنان ما…(میگم ما چون معمولا به شماها برمیخوره خودتون رو از ما بدونید!) که شهید(به زبان شما کشته)شدند رو هم دوست میدارید؟!!یا فقط تا وقتی پشت دستگاه کامپیوترمون نشستیم ماهارو دوست دارید؟!یا حضورا دوست داشتنتون رو نشون میدید؟کافی شاپ اوین یا کهریزک؟یا طبقه۴- وزارت کشور؟سوم-جماعت عوام فریب یعنی چه کسی؟!!اونایی که دین و ایمان و سادگی و اخلاص یک سری مردم رو واسه مقاصدشون به بازی میگیرن؟؟از جمله اینکه به شکرانه اجرای کودتا اعضای ستاد رو میفرستن سوریه؟!!!یا اونایی که میگن حتی اگر ماهم دروغ گفتیم ما را باور نکنید؟!!چهارم-دنیا که هیچ—اگر از قاتلی حمایت کنیم ایشالا فقط چون به اسم دین آدم میکشن میندازن گردن دیگران…اونوقت آخرتمون چجوریاست؟؟میریم بهشت با حضور عوامل کودتا!!!چه شود آن بهشت..راستی حکم حمایت از قاتل چیست؟!درضمن..توی قاموس ما سبزا…دشمنی که اینجا میزنه و میکشه و با اونی که اونور آب میشینه میخواد بپره رو ویرانه مملکت و قبر ما خونشو بسازه هیچ فرقی نمیکنه…میخواددین داشته باشه یا نه..فرقی نمیکنه…چشمهای شما که خیلی وقته بسته ست…گوشهایتان را باز کنید و بشنوید….چه شاه باشه!!چه دکتر!!!چه بسیجی غیرواقعی!!اولشم آخر میگم…مسئلتن!

 20. رضا خطاب به احمدی نژاد:آرزو دارم که مرگت را ببینمبر مزارت دسته های گل بچینمآرزو دارم ببینم پرگناهیمرده ای در دوزخی و روسیاهیای چپاولگر تو ای وحشی تر از ببروحشیانه هم بمیری گر کنی صبرای پری و انس و جن با تو همه قهرمرگ تو آیینه بندان می کند شهر

 21. Azi Edrisiاز کجا به کجا رسیدیم… نماز جمعه نرفته بودیم که رفتیم به خطبه های آقا با دقت گوش نداده بودیم و هیس هیس نکرده بودیم که دادیم و کردیم سر پشت بوم الله اکبر نگفته بودیم که گفتیم توی قرآن و احادیث دنبال فکت نگشته بودیم که گشتیم در مراسم سالگرد شهدای هفتم تیر شرکت نکرده بودیم که کردیم از کنار پسر بهشتی ایستادن احساس دلگرمی نکرده بودیم که کردیم با شعار "بهشتی، کجایی، موسوی تنها شده" شُر شُر اشک نریخته بودیم که ریختیم از وسط ۲۰۰۰ نفر آدم به خون تشنه با اعتماد به نفس و نگاه عاقل اندر سفیه رد نشده بودیم که شدیم با حرفهای موسوی تبریزی و غفاری حال نکرده بودیم که کردیم نخست وزیر سابق جمهوری اسلامی همه چیز و همه کس مون نشده بود که شد هاشمی ناجی و آخرین امیدمون نبود که شد برای زندانبانان دیروز و زندانیان امروز دل نسوزونده بودیم که سوزوندیم ……… خدا آخر و عاقبتمونو به خیر کنه !رای سبزها:بربادرفتهولی خوبیش به اینه که به قول اسکارلت: فردا هم روز خداست… (:َ

 22. به به چقدر نظرات عالیمنتقد میبینم که ما هم همگی شما را دوست داریماما دوست داشتن ما کجا و دوست داشتن شما کجا ؟براستی معنای واقعیت را میدانی ؟

 23. در جواب مدیر وبلاگ و پدر یا مادر منتقدمون که گفتن چه راحت از حیطه ادب خارج می شوند این جماعت مدعی حقبگم کهاگه جایی بی ادبی شد من از طرف خودم از هر ۲ تاتون عذرخواهی می کنمولی کاش قبل از اون یک بار از اول کامنتای خودتون رو می خوندید و بعد این نظر رو می ذاشتیداگه ادب هم مثل باقی چیزها فقط برای یه عده خاص باشه-که هست- و ما باید همیشه بی ادبی و توهین بشنویم و حتی به شوخی پاسخ ندیم…این رو هم به تاسف هایی که برای مملکت می خورید بیافزاییدیا حق

 24. ب.ن.ف.ش.ه عزیز؛نمی‌دونم کدوم یکی از حرف‌هام منظورش شما بودی. منظور من یک کامنتی بود که اتفاقاً برای آقای احمدی نژاد نوشته شده بود و حذف هم شد. از نگارنده‌اش هم می‌تونی سوال کنی. آقای سید علی بنی جمالی اون شعر رو نوشته بود.قضاوت نکنیم، تا راحت زندگی کنیم.

 25. خدا نکشتت میثم عالی بود مثل همیشهشرمنده با تاخیر خوندم یه ذره گرفتار بودمبازم میآم کامنت می ذارم فعلا بدون بانو اومده:دی*بابام بخونه اینو کلی حال می کنهظریف اشاره کردی به نکات…بر می گردم

 26. سلام هم به میثم و هم به بانو ب . ن . ف . ش .همیثم درست میگه من شعری رو نوشتم که از نظر خودم یه وصف الحال بود ، دراون لحظه هم حواس نمیمونه واسه آدم که این توهین هست یا نه :Dدر هر صورت صلاح دیده شد که حذف بشه و من هم احترام میزارم به نظرصاحب بلاگبا حرف میثم موافقم : قضاوت نکنیم تا راحت زندگی کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *