راهنمای جامع اتصال به اینترنت در ایران

تابناک: درعصر ارتباطات و درحالی که کابینه‌ی برخی دولت ها به دلیل عقب ماندن از پیشرفت روزافزون تکنولوژی ارتباطی استیضاح می شوند، ما ایرانیان که ادعای برتری علمی وفن آوری درحداقل خاورمیانه را داریم در بین تمام کشورهای جهان رتبه ۱۸۶ را درسرعت دسترسی به اینترنت کسب نموده ایم. [منبع]

راهنمای اتصال به اینترنت در ایران:

۱) از طریق خطوط تلفن (Dial Up):

سیم تلفن را به قسمت ورودی مودم وارد کنید. از منوی استارت به قسمت Connect to بروید. مطابق شکل روی یکی از گزینه‌هایی که از قبل معرفی کرده‌اید کلیک کنید.


اگر تا به حال گزینه‌ای معرفی نکرده‌اید نگران نباشید. مخابرات امکانات بسیار خوبی را برای شما فراهم کرده است. شما می‌توانید بدون داشتن User name و Password به شبکه‌های هوشمند متصل شوید و در پایان ماه پاسخ این ابتکار هوشمندانه خود را دریافت کنید.

حالا رایانه شما مشغول شماره‌گیری است. چشمان خود را ببندید و هم‌زمان با صدای جیغ جیغ مودم، دل را به خدا بسپارید و یک حمد و سوره بخوانید و به سمت مانیتور فوت کنید. حالا چشمان خود را باز کنید. کدام یک از گزینه‌های زیر را می‌بینید؟

 • Number busy
 • Connected 32 kb/ps
 • Connected 52 kb/ps

اگر مورد اول را می‌بینید ناامید نشوید. به مقدار زیادی وقت و انرژی نیاز دارید. سماور را آتش کنید چون راه درازی را در پیش دارید. باید مدام برای خود چای بریزید و هی سعی کنید.

اگر مورد دوم را می‌بینید خدا را شاکر باشید. بدانید که میلیون‌ها جوان مشتاق نه تنها امکان اتصال به اینترنت را ندارند، بلکه حتی از نعمت داشتن کامپیوتر هم برخوردار نیستند.

در صورت رویت مورد سوم فوراً روی آن کلیک کنید و Disconnect کنید. سیم تلفن را از رایانه خود جدا و به تلفن متصل کنید. گوشی تلفن را برداشته و تمام فامیل را برای شام فردا شب دعوت کنید. شما یکی از اندک برندگان خوش‌شانس هستید. شادیتان را با همه تقسیم کنید.

۲) از طریق خطوط پر سرعت (ADSL):

می‌توانید کابل شبکه را به ورودی کارت شبکه رایانه خود متصل کنید تا وارد فضای اینترت شوید. در این روش حتماً باید زنجیر و در موارد پیشرفته‌تر قمه کنار دستتان باشد. احتمالاً شما برای دقایقی می‌توانید از نعمت اینترنت بهره‌مند شوید. اما اگر به هر علتی اتصالتان با مشکل مواجه شد بدانید شما با دو ارگان مخوف و اسرار آمیز طرف هستید. یکی شرکتی که خدمات اینترنت به شما ارائه می‌دهد که همیشه مخابرات را مقصر می‌داند، و دیگری مخابرات که اصلاً به کسی پاسخگو نیست. در این شرایط باید از پشت رایانه بلند شوید، چراغ‌های اتاق را خاموش کنید. لخت شوید. زنجیر و قمه را که یادتان هست؟ راحت باشید.

۳) اینترنت بدون سیم (wireless):

این نوع اشتراک به سه صورت ارائه می‌شود:

 • شخصی
 • عمومی
 • شخصی-عمومی

اینترنت بدون سیم شخصی به نوعی گفته می‌شود که شما دریافت کننده‌ی اطلاعات خود را به یک رووتر وصل می‌کنید و با تخصیص یک پسورد که ترجیحاً شماره تلفنتان نیست از طریق رایانه‌های گیرنده خود به اینترنت وصل می‌شوید. در این روش شما می‌توانید با خیال آسوده عرق‌گیر خود را به تن کنید و در حالی که یک دستتان در دماغ مبارک است و دهانتان پر از هندوانه است در وسط حال لم دهید و از اینترنت استفاده کنید. اگر قصد دانلود فایلی را دارید بهتر است یک متکا و یک پتو در حوالی خود منظور فرمائید تا حین دانلود فایلتان یک چرت نیم ساعته مرغوب بزنید.

اینترنت بدون سیم که به صورت عمومی ارائه می‌شود. ویژگی بارز این نوع سرویس رایگان بودن آن است که دل هر ایرانی آزاده‌ای را به درد می‌آورد و ایرانی‌های باغیرت از زیر بار این مسوولیت ملی شانه خالی نمی‌کنند. بقایای این نوع اینترنت در فرودگاه امام خمینی قابل رویت است. برای استفاده از این نوع اینترنت باید از نظر جسمانی تمرینات فشرده‌ای را زیر نظر اساتید فن پشت سر بگذارید. نمونه‌ای از این تمرینات به قرار زیر است:

 • روزانه به مدت نیم ساعت یک پا را بر روی توالت فرنگی و یک پا را از زانو خم و لب تاپتان را روی ران پای خم شده قرار دهید. یادتان باشد به هیچ عنوان دستانتان نباید با دیوارهای اطراف تماس برقرار کنند.
 • حتماً در خانه‌تان کمد دیواری هست. درب‌های کمد دیواری را از بالا و پایین باز کنید. پاهایتان را از کف تا زانو در کمد بالایی قرار دهید و به هم قلاب کنید. در حالی که لب تاپ را در دست دارید، از کمر به سمت پایین خم شوید، به صورتیکه کمرتان پشت به کمد پایین باشد و صورتتان به سمت اتاق. این کار را در سه ست پنج دقیقه‌ای انجام دهید و حتماً در طول تمرین همه‌ی درب‌های کمد را باز نگاه دارید تا جایی برای تکیه دادن نداشته باشید.
 • برای تمرین بعدی نیاز به فضای بیشتری دارید. یک چرخ دستی یردارید و به پارک نزدیک محل سکونتتان بروید. لب تاپ را بر روی آن قرار دهید و دستتان را بر روی آیکون Search Wireless Network بگذارید و در هر پنج قدمی که برمی‌دارید یک‌بار روی آن آیکون کلیک کنید. روزانه سه کیلومتر را باید با این شیوه طی کنید.
 • تمرین بعدی مشابه بازی «صندلی بازی» است.
 • با این تفاوت که به جای صندلی از پریز استفاده می‌کنیم. تعداد پریزهای خانه را بشمارید. به همان تعداد مهمان دعوت کنید. به هر کدام یک شارژر بدهید و خودتان هم یک شارژر بردارید. از مادرتان بخواهید تا موزیکی بگذارد. با دوستانتان دور خانه بچرخید. وقتی موزیک قطع شد سریعاً شارژر را به پریز نزدیک خود بزنید. هر کس بدون پریز ماند از دور بازی خارج می‌شود. برای دور بعد یک پریز را هم با کلنگ منهدم کنید و بازی را تکرار کنید. شایان ذکر است استفاده از تمامی فنون آیکیدو، تکواندو، پرتاب اسب و شنای بامانع کاملاً در این تمرین آزاد است.
 • تمرینان فشرده دیگری هم هست که در صورت تمایل با ما تماس بگیرید.

مورد بعدی اینترنت شخصی-عمومی است. یعنی شما فکر می‌کنید که تنظیمات اینترنت بدون سیمتان تنها توسط شخص شما قابل بهره‌برداری است، در صورتیکه سخت در اشتباهید. کافی است مودمتان را از برق بکشید تا صدای اعتراض همسایگان را بشنوید. این اینترنت بیشتر مورد استفاده کسانی است که توانایی گذاشتن رمزی به جز شماره تلفنشان را ندارند.

69 دیدگاه در “راهنمای جامع اتصال به اینترنت در ایران”

 1. اینو امتحان کنید سرعت خدا میشهسیم تلفن را از رایانه جدا نموده،چند بار زیر دندان ها ی خود فشار دهید،سپس مجدداً آن را سرجایش قرار دهید.

 2. اولا آقا توالت فرنگی چیه …مایه ی نجاسته :دیاه اه اه نوچ نوچ نوچما از همون سوراخا که توی زمینه می شینی دیگه از زانو درد نمی تونی بلند بشی استفاده می کنیمتازه محل زندگی سوسک های عزیز ایرانی هم هست :دی

 3. مهندس بردیا پنگلولی بدو جایزه ی منو بدهقبل از این که ای دی اس ال بگیرم با همون داال آپ( با همون لهجه) می اومدم با ۵۶البته بذار بگم چطوری اینجوری زیر آبی می رفتماز دانشگاه شهید بهشتی اکانت گرفته بودم :دیبدو جایزه بدووووووووو

 4. رتبه ی سرعت ما یکصد و هشتاد و شش استول کن این بی خردی را که همش شیش و بش است!هی زنی غر که چرا سرعت من بالا نیستمگر این سرعت اینترنت و سایت تو چش است؟غافلی داخل ماشین و زسرعت نالیبنگر از پنجره بیرون که همش سینه کش است!حرف این دشمن بی مزه تو باور ننماحرف این دشمن بی مغز همش سرزنش است! منطق کور دلان سرعت بالای تراپست و پایین بنماید که پیش وا کنش است!لیکن این سرعت بالا اگر این سان خوب استننگر این ظاهر زیبا که ورایش تنش است!می نگر چالش و بلوای پی سرعت ودانچاره بچه ی بی مغز چو تو پرورش است!هر چه از سرعت بالا به تو گفتم به کنارچاره ی سرعت بالای حریفان جهش است!ارش این شعر به پایان نرسد تا نرویچاره هضم ثقیلان(ببخشید)همه بیرون روش است!رتبه ی سرعت اینترنت ما بالا استفایل پی هاچ پی ما در گروی صهبا است!هاست دشمن چو کف پهنه ی صحرا خشک استلیک اینتر نت ما بی سرو ته دریا است! سرعت قایق انان اگر این سان فست استنیست باکی که از ان کشتی ما پیدا است! گر چه لاک پشت ندارد سر ریس خرگوشلیک لاک پشت وطن از قبلش نینجا است!گر چه فیلتر بنموندیم دو صد سایت ولیلینک الباقی انان همه روح افزا است سرعت سایت رقیبان اگر این سان باشدمطلب داخل سایتش همه جان فرسا است! سرعت فوق بشر بهر چه باشد جاناگر چنین تند روی لا له کجا زیبا است! گر چه امروز بود سرعت کارش پایینان سر گنده ی زیر لا حافش فردا است! گرچه تحریم کند سرویس ایمیل ترااشک چشم و دلشان قرمز و خون پالا است! عجله کار شیا طین و ملاعین باشدصبر کن بر بد ایام که این اولی است!جان ما را بدرد سرعت بالا ارشای خوش این سرعت پایین که همین اینجا است!

 5. ای ول دانشگاه شهید بهشتی!پلی تکنیک که یه اکانت ۴۰ ساعت در ماه می‌داد، اونم که در حد ۱۰-۱۲ وصل می‌شد!اگه شانس میاوردی و وسط کار قطع نمی‌شد، می‌تونستی با این ۴۰ ساعتت کلاً ۵-۶ تا دونه مقاله ۳۰۰-۴۰۰ کیلوبایتی دانلود کنی

 6. YE BAR YE NAFAR AZ BACHEHAYE 360 AZ KHATERATESH NEVEHSTE BOOD KHAREJ AZ KESHVAR ALMAN FEK KONAM NEVESHTE BOOD KE KHEILI KHOSHKELO INAAA DARE AZ WIRELESSE HAMSAYE ESTEFADE MIKONE BADE YE MODAT HAM TARAF CHON ASBAB KESHI KARDE O INA DIGE INAM KAM MITOONE BIYAD :))HAME AXO RAAHO RAVESHESHAM GOZASHTE BOOD KHODAIISH EKHLASI DASHT BAS AZIM DOKHTAR KHANOMI BOOD VASE KHODESH NEMOONE INO VASE IN GOFTAM KE BEDOONIN KHALI NABASTE BOOD AKHE PESARA BISHTAR KHLI MIBANDAN :dHAME JAA HAMIN JOORE DADASHE MAN RASTI OON ADSLE HAM 100% MOVAFEGHAM CHON MAN HAR VAGHT GHAT MISHE KHATAM MIGAN MOSHKEL AZ MODEMETE KHANOM YA MIGAN MOKHABERATE SHOMARATOONO ERSAL MIKONIM BARASHOONBADESHAM 2 DAGHIGHE BAD DOROST MISHEESHTEBAH NAKONIN KHODESH KHODESH DOROST MISHE :))GAHIYAM YE ROOZ DO ROOZ :))MA HAM DIGE DAR GHESMATE ZANOONEYE HOSSEINIYEMASHGHOOL MISHIM:D …DIGE BE YADE PEYMANE FAGHID O FARHIKHTE ENGLISH TYPE KARDAM:dMERC AZ NEVEHSTEHAYE JAZABET

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.